CRYPTOLOCKER
ŞİFRE ÇÖZME VERİ KURTARMA HİZMETLERİ


Cryptolocker Virüsü, ve benzeri Fidye Virüsleri %100 garantili çözülür.
Riske Girmeyin! | %100 Para İade Garantisi | Uygun Fiyatlar
Hemen Teklif Alın.

ÇALIŞMA ŞEKLİ

CrytoLocker Fidye Virüsü Nedir Nasıl Bulaşır Nasıl Çözülür 2019


Cryptolocker Fidye Virüsü Nedir?

cryptolocker nedir

Cryptolocker aslında türkçesi fidye virüsü olan, ingilizcesi Ransomware kelimesinin bir anlamda genel adı gibi bir kelime oldu. Aslına bakarsanız Cryptolocker fidye virüslerinden bir tanesinin adıdır. Crypto Şifreli, Locker ise kilitleyen demektir. Cryptolocker da şifreleyip kilitleyen manasında kullanılmıştır. Yaklaşık 2015 yılında çok yoğun bir şekilde Cryptolocker isimli fidye virüsüyle meşhur olunca fidye virüslerinin genel adı olarak Crytolocker kullanılmaya başladı. Tıraş bıçağı yerine aslında bir marka olan jilet kelimesinin kullanılması gibi diyebiliriz.

Peki bu fidye virüsleri ne yapar. İsinden de anlaşılacağı gibi fidye talep etmek için artık hackerlar dosyalarıı şifreleyip, çözme karşılığında para talep etmektedirler. Hackerlar bu yöntemi keşfettikten sonra tüm dünyada hızla yayılmaya başladı. artık pek çok hacker, yada hacker grubu para kazanmanın çok kolay bir yolu olan bu yöntemi kullanmaya başladı. Çünkü aynı anda binlerce bilgisayara saldırıp dosyası şifrelenen kişilerden dosyaların tekrar eski haline gelmesi için para talep ediyorlardı. Üstelik ödemeleri Bitcoin vaya başka türdeki sanal paralar üzerinden aldıkları için paranın nereye gittiğini bulmak mümkün olmuyor. Bu da hackerlara hem güvenli hemde müthiş paralar kazandıracak bir iş haline geldi. Bu yüzden bu saldırıların bitmeyeceğini hatta daha da artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Cryptolocker Nasıl Bulaşır?

Cryptolocker saldırıları birkaç farklı yönemle yapılmaktadır.Birinci ve en meşhur yöntem Phishing yani oltalama tekniğidir. İkinci yöntem ise rdp hack yöntemidir.

Phishing Yöntemi

Bu yöntemde haclerlar sahte internet siteleri veya sahte mailler oluşturup, insanların dikkatsizliklerini ve korkularını kullanarak insanları siteye bilgi girmeye veya gelen maildeki dosyaya tıklamaya yönlendiriyorlar. Gelen maile tıkladığınızda şifrelem için gerekli dosyayı indirip çalıştırmış oluyorsunuz. Genelde maillerde fatura beklediğiniz yerlerden sanki oradan geliyormuş gibi hazırlanmış çok yüksek raklamlar olan faturalar göndermektedirler. Kişi fatura maili beklediği bir yerden 300TL 500TL gibi çok yükek bir raklamlı fatura maili geldiğini görünce o korku ve telaşla insanlar "nasıl bu kadar fatura gelir" diye merak edip hemen o fatura linkine tıklamaktadır. İşte burada sosyal mühendislik denlen yöntemle insanların korku ve merak duygularını zirveye çıkararak aşırı panik halinde mantıksız hareket etmesini sağlayarak , dosyanın tıklanmasını sağlamaktadırlar. İkinci yöntem olan Rdp Hack yöntemini aşağıda bulabilirsiniz.

Rdp Hack Saldırıları Nedir?

Rdp Hack denilen yöntemde çok kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde ülkelere göre ip aralıkları taraması yapılarak o saatte açık olan sunucuları hedefleyerek, Brute force yani kaba kuvvet denilen, denme yanılma yöntemiyle sisteme girmeye çalışılmaktadır. Özellikle Uzak masaüsü bağlantı portları açık olan veya kulanıcı şifre ve port bilgileri standart halde bırakılmış sunucular ve bilgisayarlar bu saldırılardan çok etkilenmektedirler. Özellikle gece saatlerinde yapılan saldırıların amacı o saate yani 24 saat açık olan sunucuları hedeflemektir. Asıl önemli bilgilerin sunucuda olduğunu düşündükleri için ve kimsenin müdahale etmemesi için bu saatlerde saldırılar yapılmaktadır.

Cryptolocker Nasıl Çözülür?

Fidye virüüyle şifrelenmiş dosyaların veri bütünlüğü bozulmadıysa çözülmesi için iki yöntem var. biirincisi şifreyi kullanarak hackerın çözmesi ki bu en basit yöntemdir. Kendi dosyanıza winrarla şifre koyup tekrar çözmek gibidir. İkincisi ise bizim gibi veri kurtarma firmalrının yaptığı yöntem olan algoritmanın açıklarını bularak çözme işlemidir. Eğer algoritmada açık bulunamazsa deneme yanılma yöntemleriyle bu dosyaları çözmek binlerce yıl alır. kısaca imkansız diyebiliriz. Çok Nadiren hackerların, genelde alacakları paraları aldıktan sonra, şifreleme anahtarını paylaşmalarıyla çözülen türler de olmuştur.

Cryptolocker Saldırılarından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler?

Fidye saldırılarından korunmak için alınması gereken tedbirler vardır, ama hiç biri %100 güvenliğinizi sağlamaz. Sadece ihtimali düşürmüş olusunuz. Ama bunları yapmazsanız saldırya uğrama ihtimaliniz %99 diyebiliriz. Yedek almayı çok iyi bir şekilde ayarlamalı ve takip etmelisiniz. Bu arada yedekleri bilgisayarınıza bağlı bir diske yada flash belleğe otomatik şekilde alıyorsanız, hiç bir işe yaramayacağını garanti edebiliriz. Çünkü saldırıda bilgisayara bağlı tüm dosyalar şifreleneceği için yedekleriniz de şifrelenecektir. O yüzden yedekleri asla bilgisayara bağlı olarak tutmayın. Yedek alırken ağ bağlantısını kesin. Sadece interneti değil diğer bilgisayarların bağlantısını da kesmelisiniz yada sizin bilgisayarınızı ağdan ayırmalısınız. Çünkü diğer bilgisayardan size ulaşabilirler. Yedekleri bilgisayar ve internete bağlı olmayan bir yerde tutun.

Uzak masaüsü bağlantılarına izin vermeyin. Uzak masaüstü bağlantı port ayarlarını 50000 üzerinde olacak şekilde değiştirin kullanıcı ve şifreleri noktalama harf sayı ve simge kullanarak zor hale getirin. Unutmayın bilgisayar sizden daha kolay bulabilir. Ayrıca güvenlik duvarı kullanmaya özen gösterin. Lisanslı antivirüs ve işletim sistemi ve yazılımlar kullanın. Bazı crack dosyaları bu tür virüslerin bulaşmasına sebep olmaktadır.

Hackerlar Neden Bizi Hedef Alıyor?

Aslında hackerlar sizi tanımaz ve sizi bilerek hedef almaz. Yani sizi anıdığı için sizi kolay kolay hedef almaz. Binlerce kişiye mail gönderirler ya da binlerce ip adresini tararlar ve girebildikleri bilgisayarı şifreleyip paraların gelmesini beklerder. Durum bundan ibarettir.

Hackerlara Güvenebilir miyiz?

Burada önemli bir nokta var. Karşımızda kimin hangi hackerın olduğunu bilmediğimiz için güvenmek sakıncalıdır. Çünkü parayı aldıktan sonra dosyaları çözen olduğu gibi, maillere hiç cevap vermeyen ya da tekrar para isteyen, ve ya gönderdiği şifre çözme aracı çalışmayan hacker da mevcuttur. Hangisiyle muhatap olduğunuzu bilmediğiniz için güvemek her zaman bir risktir.

GARANTİLİ ÇÖZÜMİLETİŞİM


Acil durumlarda 7/24 arayabilirsiniz.

Yardımınız için her zaman buradayız.